Чести болести при котките: Заболяване на щитовидната жлеза

Хипертиреоидизмът, заболяването на щитовидната жлеза, е често срещано заболяване при котките и засяга предимно котки на средна възраст и по-възрастни. 

Наричан още тиреотоксикоза, хипертиреоидизмът се причинява от увеличаване на производството на хормони на щитовидната жлеза. Хипертиреоидизмът при котки е заболяване, което обикновено се причинява от доброкачествен тумор в щитовидната жлеза. Този тумор е в следствие на свръхпроизводство на хормона на щитовидната жлеза, наречен тироксин. Една от основните му функции е да регулира метаболизма на животните. Някои редки случаи на хипертиреоидно заболяване са причинени от злокачествени тумори, известни като тиреоидни аденокарциноми. Смята се, че и някой фактори на околната среда имат значение за заболяването. 

Възрастните котки (12-13 годишните) са изложени на по-голям риск от развитие на хипертиреоидизъм. Не е известно отделна порода да има по-голям риск, въпреки че сиамските, бирманските, персийските, абисинските и британските късокосмести породи изглежда имат малко по-ниска честота на хипертиреоидизъм в сравнение с други породи, но няма точна статистика. 

Хормоните на щитовидната жлеза засягат почти всички органи в тялото. Около 20% от котките с хипертиреоидизъм стават хипертоници (имат високо кръвно налягане). При някои от тези котки кръвното налягане може да стане толкова високо, че да настъпи кървене или отлепване на ретината, което води до внезапна слепота. Може да възникне постоянна слепота, ако отлепването на ретината не се лекува незабавно. 

Може да се развие тиреотоксична кардиомиопатия, защото сърцето се увеличава и удебелява, за да отговори на повишените метаболитни нужди. В някои случаи котката ще развие сърдечен шум, свързан с кардиомиопатия. Както кардиомиопатията, така и хипертонията са потенциално обратими при подходящо лечение на заболяването. Заболяването на щитовидната жлеза често причинява вторични проблеми. 

Симптоми на хипертиреоидизъм при котките

Котките с хипертиреоидизъм често проявяват различни признаци, които могат да започнат с леки симптоми, но да се влошат с течение на времето. Най-често срещаните симптоми включват: 

• Загуба на тегло 
• Повишен апетит 
• Повишена жажда и уриниране 
• Повръщане 
• Диария 
• Хиперактивност 
• Козина, която изглежда неподдържана, сплъстена или мазна 

Диагноза

За поставянето на диагностиката се провеждат кръвни изследвания и се измерват нивата на Т4 (тироидния хормон или по-популярен сред стопаните щитовиден хормон). Повечето котки с хипертиреоидизъм имат повишени нива на тироидния хормон Т4 в кръвта си, но малък процент от котките с хипертиреоидизъм имат нива на Т4 в нормалните граници. Ако вашата котка няма повишени нива на Т4, но вашият ветеринарен лекар все още подозира, че котката ви има хипертиреоидизъм, може да се препоръчат допълнителни тестове. 

Лечение

Лечението, което котката получава за хипертиреоидизъм, ще зависи от конкретни обстоятелства, включително цялостното здравословно състояние на пациента, способността и желанието на стопанина да я лекува редовно и финансови съображения. 

Профилактичните кръвни тестове могат да уловят ранни признаци на хипертиреоидизъм и други здравословни проблеми, преди те да станат сериозни. До края на месец юни се възползвайте от 35% отстъпка за профилактични кръвни тестове, за да дадете на котката си най-добрия шанс за дълъг и здравословен живот. Запазете час във ветеринарна клиника ,,Лозенец“ с код CAT и вземете 35% отстъпка от цената. Промоцията е валидна до 30/06/2024 г.