7 породи кучета, които са предразположени към дентални заболявания
Денталните заболявания са сериозна работа. Те засягат не само зъбите и венците на вашето кучето, но също така могат да причинят инфекции, които в последствие да доведат до органна недостатъчност, ако не се лекуват. Пародонтозата е най-разпространеното заболяване при всички кучета, но някои породи са изложени на по-висок риск от други.
Знаейки към кои заболявания е предразположен вашият космат приятел, може да ви помогне да осигурите оптималната грижа, която той заслужава. Както е важно за вас да знаете каква е медицинската история на вашето семейство, трябва да разберете как гените на вашето куче могат да допринесат за неговото здраве.
От изключителна важност е стопаните да водят своите любимци на редовни стоматологични прегледи при ветеринар и да практикуват редовна орална хигиена, независимо от породата на кучето. Разбира се, някои кучета, особено по-малките породи, са изложени на по-висок риск от развитие на пародонтоза. В следващите параграфи ще разгледаме осем породи, с които трябва да сте особено внимателни.
1. Коли
Колитата са една от породите, които са най-засегнати от „прехапване „надхапка“. Назъбването с надхапка е необичайно съотношение между зъбните дъги, при което долната челюст е по-къса от нормалното спрямо горната челюст. Често се наблюдава при много млади кученца.
В тези вашият ветеринарен лекар може да препоръча интерцептивна ортодонтия – процедура, извършвана на млади кучета, чиито лицеви кости все още растат. Понякога се извършва екстракция на всички млечни (млечни зъби) долни кучешки зъби и резци, за да се елиминира дискомфортът и да се насърчи израстването напред на долната челюст.
След като кученцето стане възрастно, ветеринарите се фокусират върху лечението на вторични проблеми като износване на зъб върху зъб и травма на меките тъкани. В зависимост от тежестта, възможностите за лечение при възрастни включват ортодонтско движение (поставяне на сила върху зъб), скъсяване на короната с жизненоважна пулпна терапия или екстракции.
2. Йоркширски териер
Малките породи кучета като йоркширски териер, както и пудели, малтийски болонки и померани обикновено имат устойчиви млечни зъби. Често можете да видите млечните зъби на място точно върху зъбите на възрастните. Общото правило е, че два зъба не трябва да заемат едно и също място по едно и също време в една и съща уста. Храната и остатъците лесно се събират в тези трудни за поддържане зони, предразполагайки кучето към пародонтоза.
Постоянните млечни зъби трябва да се извадят незабавно, препоръчват ветеринарите. Когато не успеят да паднат навреме, зрелите зъби може да не успеят да поникнат или да влязат под неправилен ъгъл и да причинят ортодонтска неправилна захапка.
3. Чихуахуа
Чихуахуато трябва да побере 42 зъба в устата си – същия брой зъби, които имат всички породи. Истината обаче е, че няма достатъчно място за всички тези зъби в малките усти на тези породи. Това причинява струпване, което позволява на храната и отломките да се събират между зъбите. Натрупват се бактерии от плака, които могат да разрушат меките и твърдите тъкани и да доведат до пародонтоза.
Други породи в тази категория са малтийска болонка, пудели, йоркширски териери, померани, лхаса апсо, кинг чарлз кавалер териери и ши-тцу.
4. Дакел
Тясната муцуна на дакела го прави податлив на развитие на пародонтални джобове – пространства, създадени от загуба на зъби и кост, където виреят бактерии – особено по вътрешните повърхности на горните кучешки зъби.
Лечението може да включва дълбоко рендосване на корена, с включени пародонтални лечения, като насочена регенерация на тъкани или хирургическа екстракция. Колитата са друг пример за порода с тясна муцуна.
5. Боксер
Боксерите, както и немските договете, мастифите, булдозите и колитата са начело в списъка на породите, които получават хиперплазия на венците – свръхрастеж или удебеляване на венците. Реакцията най-често се причинява от възпалителен отговор на зъбна плака и бактерии или като страничен ефект на определени лекарства.
Ветеринарите съсредоточават лечението си върху намаляване на количеството бактерии на плака в устата и спиране или намаляване на лекарствата, които могат да причиняват хиперплазия на венците. При напреднали състояния е показана хирургична резекция за възстановяване на венците – наречена гингивектомия или гингивопластика – до по-нормална анатомия.
6. Ши-тцу
Ши-тцу са по-склонни към забавено поникване на зъбите – състояние, при което зъбите на кучето пробиват от венците по-късно от нормалното. Често това не е проблем, тъй като зъбите в крайна сметка поникват с времето. Въпреки това, зъбите, които не успяват да поникнат, могат да причинят проблеми надолу по линията, като например залепване на зъбите и (дентигерно) образуване на кисти. В избрани случаи може да се извърши орална хирургия, за да се насърчи никненето на зъбите.
7. Лабрадор
За разлика от по-малките породи, които са по-генетично предразположени към пародонтоза, по-големите породи са по-склонни да получат фрактури на зъбите. Големите, активни породи като лабрадори и овчарки обикновено се забъркват в повече пакости и най-честата причина да тези породи да посещават ветеринарния кабниет са счупени или износени зъби. Ветеринарните специалисти препоръчват да избягвате твърди играчки за дъвчене и топки за тенис и да посетите вашия ветеринар, ако забележите счупен или променен зъб.
Погрижете се за здравето на вашето куче!
Някои породи кучета могат да са генетично предразположено към зъбни заболявания, но това не означава, че те са обречени цял живот на лошо орално здраве. Факторите на околната среда като домашни грижи, съпътстващи заболявания и диета също са важни. Честите прегледи при ветеринар са ключови за цялостно дентално здраве на вашия четириног приятле!
В допълнение, ежедневното миене на зъбите е златният стандарт за домашни грижи за предотвратяване на плака, зъбен камък и натрупване на бактерии. Лечения като водни добавки, дентална формулирана храна и лакомства и орални изплаквания също са полезни. Само не забравяйте да не използвате човешка паста за зъби или продукти с флуорид или ксилитол, тъй като те могат да бъдат токсични за кучетата!
Признаците на пародонтоза – и вашият сигнал да се обадите на ветеринар – включват кървене на венците, лош дъх, разклатени зъби и прекомерно лигавене.
За допълнителна информация, съветваме ви да се обърнете към вашия ветеринарен лекар! Можете да посетите HAPPY PET NET, за да откриете сертифициран ветеринарен лекар във вашия град!