Как домашните любимци влияят на здравето ни?

От векове домашните любимци са верни приятели, скъпи спътници, партньори в приключения и дори спасители на животи. Но освен емоционалната връзка, която споделяме с тях, научните изследвания потвърждават, че домашните любимци могат значително да подобрят и здравословното ни състояние.

От намаляване на стреса и понижаване на кръвното налягане до повишаване на психическото благополучие, ползите от притежаването на домашен любимец далеч надхвърлят общуването.

В тази статия изследваме как домашните любимци влияят върху здравето на сърцето, нивата на стрес и емоционалното благополучие, както и защо експертите се застъпват за домашни любимци в терапевтични, здравни и уелнес програми.

Щастливо куче, бягащо в гората

Ползите от домашните любимци за физическото ни здраве

1. Подобрено здраве на сърцето

Изследванията последователно показват, че притежаването на домашни любимци, особено притежаването на кучета, е свързано с по-добро здраве на сърцето. Наличието на домашен любимец може да намали риска от високо кръвно налягане, да поддържа по-здравословни нива на холестерола и дори да подобри контрола на кръвното налягане при хора с хипертония.

Освен това проучванията са установили, че притежаването на куче е свързано с 21% намаление на риска от смърт при хора със сърдечни заболявания за период от 12 години. Смята се, че редовните разходки, времето за игра и емоционалната връзка между стопаните и техните домашни любимци укрепват сърдечно-съдовото здраве и допринасят за по-дълъг живот.

2. Повишена физическа активност

    Притежаването на домашен любимец – особено куче – естествено насърчава по-активен начин на живот. Кучетата се нуждаят от ежедневни разходки, игра на открито и редовно движение, което от своя страна повишава нивата на физическа активност на стопаните им.

    Дори стопаните на котки са склонни да се занимават с повече леки движения, като интерактивни игри и ежедневни грижи, в сравнение с хората без домашни любимци.

    Анализ на притежанието на домашни любимци и физическата активност установява, че собствениците на домашни любимци са значително по-активни от тези, които не притежават домашни любимци. Средно собствениците на кучета ходят допълнително по 22 минути на ден в сравнение с тези без кучета, постигайки близо 2800 стъпки повече дневно.

    Тази повишена активност не само помага на собствениците да останат във форма. Допринася за по-добра сърдечно-съдова форма, подобрен метаболизъм и подобрено здраве на мускулите и ставите. Проучванията показват, че редовната физическа активност с домашни любимци също може да намали риска от затлъстяване, диабет и други състояния, свързани с теглото.

    Освен упражненията, домашните любимци насърчават и случайни движения, като разходка из къщата за хранене или участие в сесии за игра. Дори кратки изблици на физическа активност се увеличават с времето, което води до по-здравословен и по-активен начин на живот като цяло.

    3. Намаляване на стреса

      Взаимодействието с домашни любимци може да има дълбок ефект върху нивата на стрес. Проучванията показват, че общуването с животни помага за регулиране на стресовата реакция на тялото, което води до по-спокойно и по-балансирано емоционално състояние.

      Научно доказано е, че галенето на куче или котка понижава нивата на кортизол, хормона, отговорен за стреса, като същевременно повишава окситоцина, „хормона на любовта“, който насърчава чувството на щастие, обвързване и релаксация. Тази естествена хормонална промяна помага да се противодейства на ефектите от хроничния стрес, който е свързан с тревожност, високо кръвно налягане и отслабена имунна система.

      Освен биохимичните реакции, домашните любимци предлагат и емоционална подкрепа в трудни моменти. Много хора се обръщат към своите любимци за комфорт и компания, което може да бъде особено полезно за тези, които работят страдат от стрес.

      Изследванията показват, че само 10 минути общуване с домашни любимци може значително да намали стреса и да подобри настроението.

      Щастлива жена, галеща котка

      Интересен факт: Едно от проучванията установява, че студенти, които участват в терапевтични сесии с домашни любимци, съобщават за по-ниски нива на стрес и подобрено общо емоционално благополучие в сравнение с тези, които не не са участвали.

      4. Подобрена имунна функция

      Отглеждането на космат спътник също може да укрепи имунната система. Редовното общуване с животни може да развие различни микроорганизми в домашната среда, потенциално засилвайки имунния отговор – помагайки на тялото да изгради устойчивост срещу инфекции и алергии.

      Въпреки че са необходими повече изследвания в тази област, някои проучвания показват, че децата, отглеждани в домакинства с домашни любимци, се заразяват по-малко. Освен това някои открития показват, че децата, които растат с домашни любимци, може да имат по-малък риск от развитие на алергии и астма по-късно в живота. Присъствието на домашни любимци в дома може да помогне за регулиране на имунните реакции, намалявайки вероятността от алергии.

      Отвъд детството, притежаването на домашни любимци също може да е от полза за имунната функция на възрастните. Редовното взаимодействие с животни е свързано с по-ниски нива на възпаление и по-силен имунен отговор, което може да помогне за подобряване на способността на тялото да се бори с болестта.

      Въпреки че са необходими повече изследвания в тази област, учените продължават да изследват как излагането на микроби, свързано с домашни любимци, допринася за дългосрочни ползи за здравето.

      5. Управление на болката

        Домашните любимци също могат да играят роля в облекчаването на болката и възстановяването на пациенти. Терапиите с животни все повече се интегрират в клиничните условия, като проучванията показват, че тяхното присъствие помага за намаляване на усещането за болка и безпокойство при пациенти, подложени на медицински процедури.

        Изследванията показват, че взаимодействието с терапевтични кучета преди, по време или след лечение може да доведе до намаляване на нивата на болка. Смята се, че този ефект е свързан с освобождаването на ендорфини, естествените болкоуспокояващи в тялото, които се стимулират от физическо докосване и емоционална връзка с животни.

        Освен това е доказано, че терапевтичните животни подобряват комфорта и релаксацията при болнични пациенти, лица, възстановяващи се от операция, и такива с хронични болкови състояния. Тяхното успокояващо присъствие може да намали нуждата от болкоуспокоителни.

        Щастлива котка, защото я галят

        Ползите от домашните любимци за психическото ни здраве

        Освен предимствата за физическото здраве, домашните любимци предлагат дълбоки ползи за психичното здраве. От намаляване на безпокойството до засилване на социалните връзки, връзката между хората и техните космати другари играе решаваща роля за насърчаване на емоционалното благополучие.

        1. Облекчаване на тревожността и депресията

        Доказано е, че общуването с домашни любимци предлага дългосрочна емоционална стабилност, като помага на хората да се справят с хроничната тревожност и депресия.

        Много стопани на домашни любимци съобщават, че грижата за животно добавя структура и цел към деня им, като им помага да останат ангажирани и мотивирани. Това чувство за отговорност може да бъде особено полезно за хора, страдащи от депресия, тъй като дава причина да ставате, да бъдете активни и да поддържате ежедневна рутина.

        Освен това, проучвания са установили, че хората с домашни любимци са по-малко склонни да изпитват тежки депресивни епизоди и съобщават за по-високи нива на емоционална устойчивост. Компанията на домашен любимец също намалява чувството на изолация, което е основен рисков фактор за депресия.

        2. Подобряване на социалното взаимодействие

          Домашните любимци могат да помогнат на стоапните си да изградят взаимоотношения и да се ангажират с други хора. Това е особено ценно за тези, които се чувстват самотни или социално изолирани, тъй като присъствието на домашен любимец създава усещане за приятелство.

          Освен предоставянето на пряка емоционална подкрепа, домашните любимци действат като социални мостове, насърчавайки човешкото взаимодействие по начини, които иначе не биха се случили. Разходката на куче, посещението на кафене, подходящо за домашни любимци, или дори разговорът за домашни любимци онлайн често води до разговори и връзки с други стопани на домашни любимци.

          Едно проучване установи, че над 40% от собствениците на кучета съобщават, че са намерили нови приятели чрез взаимодействие в кучешки паркове и места, подходящи за домашни любимци.

          Дори домашни любимци, които не се нуждаят от разходки на открито – като котки, зайци или птици – все още могат да подобрят социалното благосъстояние. Ангажирането в общности, свързани с домашни любимци, като онлайн форуми, класове за обучение на домашни любимци или спасителни организации, помага на собствениците на домашни любимци да се свържат с хора с подобно мислене, намалявайки социалната изолация.

          В крайна сметка домашните любимци създават възможности за значими човешки връзки, изграждайки чувство за принадлежност, което е от решаващо значение за психичното здраве и емоционалната устойчивост.

          Разходка на куче в парк

          3. Осигуряване на емоционална подкрепа и стабилност

            Присъствието на домашен любимец предлага емоционална стабилност, помагайки на хората да се справят със стресови ситуации, лични предизвикателства и дори дългосрочни състояния на психичното здраве. За разлика от човешките взаимоотношения, които могат да бъдат сложни и непредсказуеми, домашните любимци осигуряват постоянна, безусловна подкрепа, създавайки безопасно и свободно пространство за своите стопани.

            Терапията с помощта на животни е успешно интегрирана в клинично лечение на психичното здраве, като помага на хора със състояния като биполярно разстройство, голямо депресивно разстройство и разстройство от аутистичния спектър (ASD), демонстрирайки дълбокото въздействие на взаимодействията между човек и животно върху емоционалното изцеление.

            За мнозина домашните любимци действат като емоционални котви, заземявайки стопаните си в моменти на страдание и предлагайки чувство за сигурност, когато светът се чувства съкрушителен. Независимо дали чрез физическо докосване, приятелство или рутина, домашните любимци са мощни съюзници в управлението на психичното здраве и емоционалната устойчивост.

            4. Подобряване на когнитивната функция и вниманието

              Ангажирането с домашни любимци изисква хората да присъстват в момента, насърчавайки внимателността и намалявайки прекаленото мислене. Дейности като игра на донасяне, подстригване или просто наблюдение на поведението на домашен любимец могат да отклонят вниманието от негативните мисловни модели и да насърчат по-заземено психическо състояние.

              За по-възрастните хора общуването с домашни любимци се свързва с подобрена когнитивна функция и по-бавно прогресиране на когнитивния упадък, предлагайки усещане за цел и рутина, което стимулира умствената дейност.

              Живот с домашни любимци: Връзка, която надхвърля науката

              От понижаване на кръвното налягане и насърчаване на активен начин на живот до намаляване на стреса и подобряване на психичното здраве, въздействието на домашните любимци върху човешкото здраве е неоспоримо.

              Тъй като изследователите продължават да изследват дългосрочните ползи за здравето от притежаването на домашни любимци, ние очакваме да видим още по-голяма интеграция на животните в здравеопазването, терапията и уелнес програмите.

              Но отвъд науката, това, което наистина има значение, е връзката, която споделяме с нашите домашни любимци. Те предлагат безусловна любов, емоционална подкрепа и ежедневно напомняне да забавим темпото и да оценим малките моменти в живота. Домашните любимци обогатяват живота ни по начини, които надхвърлят това, което всяко изследване може да измери.